Kargo Maliyetini Azaltmak İçin Profesyonel İpuçları

Dünyanın küreselleşmeye başlamasıyla beraber kargo sektörü de büyük gelişmeler gösterdi. Eskiye oranla kargo kullanımımız oldukça arttı. Ailemize, arkadaşlarımıza ya da profesyonel işletmelere neredeyse her gün bir sürü kargo yolluyoruz.

Hatta kendimiz işletme kurarak siparişler alıyor ve onları gerekli yerlere kargoluyoruz. Genelde bu tarz işletmelerin en büyük giderleri de kargolama giderleri oluyor.

Alıcılar genelde kargo ücretini karşılayan işletmeleri seçtiğinden kargoyu alıcıya ödetmek de işlerin düşmesine sebep oluyor. Eğer siz de yüksek kargo maliyetlerinden şikâyetçiyseniz bu makalemizde sizlere profesyonel bir şekilde kargo maliyetlerinizi nasıl azaltabileceğinizi anlattık. Hazırsanız başlayalım.

1- Kargo Firmalarıyla Anlaşmalar Yapın

Eğer tek bir müşteri gibi kargo firmalarıyla gönderim yaparsanız kargolama masraflarından belinizi doğrultmanız mümkün olmayacaktır. Birden çok siparişle uğraşan markalardansanız kargo firmalarıyla anlaşma yapma yoluna gitmelisiniz.

Bunun için her kargo firmasıyla görüşmeli ve en iyi teklifi veren firmayla anlaşma yapmanız gerekir. Bu anlaşmanın sonucunda ücretsiz alt limiti belirleyebilir, kilo başına düşen ücret tutarından indirimler yaptırabilirsiniz. Bütün bunlar sonucunda kargo masrafınızı yarı yarıya düşürebilirsiniz.

Fakat buraya küçük bir uyarı koyalım. En uygun anlaşmayı belirlerken anlaşmanın taahhüt süresine dikkat etmeli, anlaşmanızın uygun taahhütte olduğuna emin olmalısınız.

2- Ürünlerinizi Tek Kutuda Toplamaya Çalışın

Ayrı ayrı paketlenmiş ürünler kargo maliyetinizin oldukça artmasına sebep olur. Bundan dolayı eğer tek bir alıcıyla çalışıyorsanız siparişlerinizi tek tek teslim etmek yerine ideal sürelerde biriktirmeye çalışın. Bu biriktirmenin sonucundan ürünlerinizi şık bir şekilde tek bir kargo paketiyle gönderin. Bu işlem sonucunda her ürünün ayrı kargo ücretinden kurtulmuş ve tek gönderim kargo ücreti ödemiş olacaksınız. Fakat müşteri memnuniyeti açısından her ürünü düzgün bir şekilde paketlemeyi ve en dıştaki paketi de şıklığını gözetecek bir şekilde yollamayı unutmayın.

3- Ön Ödemeli Gönderim Yöntemine de Bir Şans Verin

Eğer sürekli kargolama yapmanız gerekiyor ve paket sınırı ve ağırlığı gibi etmenleri net olarak belirleyemiyorsanız burada devreye ön ödemeli gönderim giriyor. Bu gönderim metoduna göre her pakette ödeme yapmak yerine önceden indirimli bir şekilde ödenmiş etiketler alır ve bunları paketlerinize yapıştırırsınız.

Bu etiketler bir daha kargo ücreti kilogram fark etmeksizin ödememenizi sağlar.  Bu yöntemle aylık kargo maliyetinizi de net bir şekilde belirleyerek işletmenizin gelir gider dengesini sağlayabilir ve ileriki dönemde daha net adımlar atabilirsiniz.

4- Şehir İçinde Elden Teslim Yapın

Günümüzde en popüler yöntemlerden biri de aynı şehre olan kargolamalarınızı elden bir şekilde yapmak. Bu yöntemle beraber özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız kargolama maliyetleriniz önemli oranda azalır. Elden teslim yönteminde şehrinizi belirterek aynı şehirdeki alıcılara elden teslim seçeceğinin bulunduğunu bildirmeniz gerekir. Böylece alıcıya oldukça kısa sürede kargosunu teslim edebilir ve siz de uçuk kargolama maliyetinden kurtulabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir